HR EN
Blog
Surfanje na mobitelu preteklo klasično surfanje putem stolnih računala
02.11.2016.

Surfanje na mobitelu preteklo klasično surfanje putem stolnih računala

Iako trend surfanja preko mobilnih uređaja ima uzlaznu putanju još od 2009. godine, do sad nije imao primat nad stolnim računalima. Prema podacima dostupnima za listopad, taj trenutak konačno je došao pa mobilno surfanje i službeno prelazi u vodstvo.

Nije bilo teško pogoditi kako će ljudi preko svojih pametnih telefona sve više ići na internet jer su im dostupni u svakom trenutku i bez obzira gdje se nalazili, a potvrda tog trenda došla je od strane istraživačke kuće StatCounters čiji najnoviji podaci pokazuju kako je u listopadu ove godine surfanje putem mobilnih uređaja po prvi puta preteklo surfanje preko osobnih računala. Ovi podaci naglašavaju važnost kvalitetno napravljene web stranice koja će se bez problema učitavati i gledati na svim uređajima, bilo da je riječ o stolnom računalu ili najnovijem pametnom telefonu.


Surfanje preko mobilnih uređaja u listopadu ove godine odnijelo je 51,35% ukupnog prometa na internetu ostvarenom na globalnoj razini, a prevaga je otišla i na stranu korisnika koji se na internet spajaju isključivo preko smartphonea u odnosu na one koji surfaju jedino na klasičnom PC-ju. Podaci nisu iznenađujući, budući da je Google objavio kako se već od svibnja ove godine na njihovoj tražilici obavlja više pretraga putem mobilnih uređaja nego preko stolnih računala.


Realna je pretpostavka kako će omjer u korist mobilnog surfanja do daljnjega rasti pa će naglasak biti sve veći na web dizajnu stranica koji se bez problema prilagođava bilo kojoj rezoluciji te koji na mobilnim uređajima ima sve funkcionalnosti i preglednost. Može se pretpostaviti da će mobilna funkcionalnost i izgled zapravo postati prioritet pa bi nove smjernice za web dizajn išle prvenstveno u tom smjeru.


Bez obzira što je ovakav rezultat sasvim očekivan i dalje iznenađuje velik postotak onih tvrtki koje još uvijek daju prednost verzijama stranice koje će najbolje funkcionirati na standardnom kućnom računalu, zanemarujući pritom njihovu mobilnu funkcionalnost ili je barem ne shvaćajući jednako ozbiljno. Važno je stoga još jednom naglasiti koliko je dobar responsive dizajn bitan, kako bi posjetitelji mogli i na svom mobilnom telefonu bez problema pregledati sav sadržaj koji stranica nudi.


Iako Google već neko vrijeme penalizira stranice koje nisu prilagođene za mobilne uređaje na način da ostvaruju lošije pozicioniranje u rezultatima pretrage, još uvijek na internetu ima dosta stranica starijeg dizajna koji nije responsive, a koje nemaju posebnu mobilnu verziju pa je njihovo gledanje na mobilnim uređajima nepraktično, a ponekad i neizvedivo. Svakako se očekuje da će vlasnici siteova prepoznati važnost kvalitetnog responsive dizajna i odlučiti se na redizajniranje zastarjelih stranica budući da mobilno surfanje polako ali sigurno preuzima primat nad klasičnim gledanjem na stolnim računalima i laptopima.

Midas